Kendin Yap: 3 Aşamada Kendi Teraryumunuzu Yapmak İster Misiniz?

Kendin Yap: 3 Aşamada Kendi Teraryumunuzu Yapmak İster Misiniz?

06 Kasım 2017

Evinizin dekoruna küçük yeşil bir dokunuşla farklılık katmak ister misiniz? Sadece 3 aşamada kendi teraryumunuzu yapmak için sabırsızlananlardansanız, haydi başlayalım.

teraryum yapımı

Teraryum İçin Gerekli Malzemeler

  • Açık veya kapalı cam kavanoz / fanus
  • Kömür toprak düzenleyici
  • Saksı toprağı
  • Nem ve nemden hoşlanan bitkiler
  • Küçük aksesuarlar, kayalar ve / veya korunmuş yosun
  • Bahçe kepçesi

Teraryum yapmak için gerekli tüm malzemeleri temin ettikten sonra; önce süslemeli kayalarla başlayarak, teraryumumuzun katmanını hazırlayacağız. Böylece kayalar, bitkilerimiz için drenaj görevi görecek. Dekoratif bronz çakıl ile beyaz akvaryum çakılını da yine tabana ekleyerek, görsellik ve yükseklik açısından zenginleştirelim.

Teraryum İçin Gerekli Malzemeler

1. Teraryumun Temel Tabakasını Hazırlamak

Direnaj tabakası tamamlandıktan sonra, oluşacak nemi absorbe etmeye ve kalıp oluşumuna engel olmaya yarayacak ince bir miktarda kömür toprak düzenleyici kullanalım. Bu adımlar tamamlandığında, devamı bir saksı bitkisi ekme işleminden ibarettir.

Teraryumun Temel Tabakasını Hazırlamak

Teraryumun Temel Tabakasını Hazırlamak

2. Teraryum İçerisine Bitki ve Toprak Eklemek

Kapalı bir cam fanus için, nemli topraklardan ve nemden zevk alan bitkiler seçmek oldukça önemlidir. Bu işlemin en zor kısmı, gerçek ekim yapabilme becerisidir, çünkü teraryum bitkilerinin etrafında manevra yapmak bazen zor olabilir. Hafif hareketlerle bitkiyi doğru yerleştirdiğimizden emin olalım.

Teraryum İçerisine Bitki ve Toprak Eklemek

Teraryum İçerisine Bitki ve Toprak Eklemek

3. Son Dokunuşları Ekleyip Tamamlamak

Son adım, teraryumunuza aksesuarlarla sevimlilik katmaktır. Ben burada küçük sevimli bir penguen kullandım. Siz dilerseniz insan maketlerini, bankları, salıncakları ve daha birsürü küçük ögeyi teraryumunuzu canlandırmak için kullanabilirsiniz.

Son Dokunuşları Ekleyip Tamamlamak

Teraryumunuz, evinizde küçük bir bahçe etkisi yaratmak için hazır. İster mutfak masanızın üzerinde ister oturma odanızda aksesuar olarak kısacası dilediğiniz mekanda severek kullanacaksınız.

Son Dokunuşları Ekleyip Tamamlamak

Teraryumlara sempati duyan bir yapıya sahipseniz, ilginizi çekebilecek İnter Mobilya’nın botanik zigon sehpalarına bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.